BARCELONA ESTE SUPERCAMPIOANA SPANIEI! Real – Barca 1-3 …

0
89

Barcelona s-a impus în Supercupa Spaniei, în fața marii rivale Real Madrid, cu scorul de 3-1. Catalanii au cucerit al 14 trofeu de acest gen, cu 2 mai multe decât clubul blanco, care s-a oprit pentru moment la cota 12.

Barca și-a asigurat victoria încă din prima repriză, când au marcat Gavi și Lewandowski. Pedri și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în partea secundă, când clubul din capitala Spaniei nu a avut ocazii mari de a reveni în joc.

Lewandowski a avut o ocazie uriașă de a deschide scorul în minutul 12. Polonezul a fost aproape de a 7-a reușită în poarta Realului, dar șutul său de la marginea careului a fost respins în corner de Courtois, care a intervenit excelent.

Realul a replicat după doar 6 minute, prin Karim Benzema. Atacantul francez reluat cu capul o centrare excelentă, dând în minge de unde vine, însă a ratat de puțin ținta. Ter Stegen s-a întins, însă portarul neamț era bătut.
Gavi a fost cel care a deschis scorul, cu o execuție sigură, strecurând mingea pe lângă portarul Realului. Mijlocașul Barcei a primit o pasă superbă din partea lui Lewandowski, profitând din plin de șansa avută și deschizând scorul.

Gavi i-a întors favorul atacantului catalanilor, oferindu-i o pasă care l-a pus pe polonez în situația de a marca cu poarta goală. Faza a curs foarte bine pentru Barcelona, iar Gavi a luat cea mai bună decizie, centrând pe jos, în forță, iar Lewandowski a reluat cu latul din apropierea careului mic.

Echipe de start:

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Nacho, Rudiger, Mendy – Kroos, Valverde, Modric – Rodrygo, Benzema, Vinicius.
Antrenor: Carlo Ancelotti.

Barcelona: Ter Stegen – Kounde, Araujo, Christensen, Balde – De Jong, Busquets, Pedri – Dembele, Lewandowski, Fati.
Antrenor: Xavi Hernandez.

Stadion: King Fahd International Stadium.
Arbitru: Ricardo De Burgos.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.