Fotbal : Egal intre Romania si Irlanda de Nord intr-un meci de pregatire

0
112

Echipa naţională a României a terminat la egalitate vineri seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu naţionala Irlandei de Nord, într-un meci amical disputat la Bucureşti.

Oaspeţii au deschis scorul pe Arena Naţională, prin Reid, în minutul 7, după un contraatac pornit de la Bradley. Românii au reuşit egalarea în minutul 24, când Dennis Man a preluat în careu şi a tras puteric, învingându-l pe portarul nord-irlandez Conor Hazard. Tot Man a mai şutat odată la poartă, în minutul 38, însă George Puşcaş s-a aflat în calea balonului, blocându-l involuntar.

În repriza secundă fazele clare de gol au lipsit de partea ambelor formaţii, iar scorul final a fost egal, 1-1. Pentru România urmează amicalul de la Madrid, cu echipa Columbiei, de marţi, 26 martie.

ROMÂNIA: Fl. Niţă – Mogoş (Sorescu 46), Drăguşin, A. Burcă (Racoviţan 75), Cr. Manea – R. Marin (Şut 75), Cicâldău (Olaru 62) – Man (I. Hagi 75), N. Stanciu, Fl. Coman (Mihăilă 62) – G. Puşcaş. SELECŢIONER: Edward Iordănescu

IRLANDA DE NORD: C. Hazard (Peacock-Farrell 46) – Hume, Toal, McNair – Bradley, S. Charles, J. Thompson (McCann 71), Lane (McMenamin 62), Spencer – Reid (Magennis 71), Price. SELECŢIONER: Michael O’Neill

Cartonaşe galbene: A. Burcă 61, G. Puşcaş 76, Sorescu 90+1 / C. Hazard 44, McNair 81

Arbitri: Kristoffer Karlsson – Mehmet Culum, Fredrik Klyvere (toţi din Suedia) – Andrei Chivulete (România)

„Încep cu mulţumiri pentru suporteri! Revenind la meci, a fost un test foarte util împotriva unui adversar pe care l-am studiat. Felicitări pentru că au venit şi au dat tot ce au avut mai bun. Un test util din multe puncte de vedere.

Sunt trei luni jumătate de când nu ne-am văzut cu băieţii. Au fost lucruri bune pe care le-am făcut. Cu siguranţă puteam mai mult, din punctul meu de vedere, şi am demonstrat asta recent.

Din punct de vedere individual am făcut şi câteva încercări. Dacă nu le faci în amical, nu ai când să le faci. Multe soluţii pe anumite posturi nu sunt, nu e uşor să joci cu un jucător de picior drept pe partea stângă. Mi-aş fi dorit altceva, dar Manea, din anumite puncte de vedere a făcut un joc aşa cum i-am solicitat.

Sunt jucători care trebuie să se impună la club. Mi-e foarte greu să dau minute.

Sunt până la urmă 12 meciuri fără înfrângere pentru naţională, dar mi-aş fi dorit o altă consistenţă, o altă rapiditate la circulaţia balonului şi să generăm mai multe ocazii. Am avut posesie, dar foarte multă pasivă, orizontală. Lui Niţă am vrut să-i dau minute pentru că face lucruri foarte bune în Turcia. Sunt şanse mari pentru Moldovan, în Spania, pe terenul unde el activează. Să fie sub nasul spaniolilor. E important!”, a declarat Edward Iordănescu.

„Ne doream să câştigăm acest meci, din păcate nu am reuşit, dar continuăm să muncim, suntem uniţi şi sunt sigur că pe viitor vor veni şi victoriile. Nu ne-am mai văzut de vreo trei luni şi se vede în joc. M-am simţit bine pe teren, am încercat să ajut echipa, sunt fericit că am înscris pentru că îmi lipsea golul la naţională. Continuitate la antrenamente şi munca de zi cu zi, nu am mai avut accidentări. Trec printr-o perioadă bună, am încredere. Nu mă interesează ofertele, sunt la Parma şi îmi doresc să promovăm în Serie A şi să continui să joc acolo, pentru că îmi ştiu colegii, ştiu persoanele din club, au încredere în mine şi le mulţumesc pentru asta. Pentru Euro am încredere în colegii mei şi cred că vom face faţă cu brio, urmează să ne pregătim şi sunt sigur că o să facem meciuri bune la Euro. Mulţi dintre noi nu ştim ce este un Euro. Probabil va fi un altfel de nivel, dar suntem jucători valoroşi şi am încredere că vom regla lucrurile şi vom merge acolo cu capul sus”, a declarat Dennis Man.

“Suntem supăraţi pentru că nu am reuşit să câştigăm. A fost un test benefic. Trebuie să ne trezim puţin. Ne-am ieşit puţin din ritm. Trebuie să fim conştienţi că n-am făcut o partidă bună şi că avem de muncit. Am fost alţii în toamnă. Acum nu ştiu ce a intervenit. Aveam aşteptări mai mari de la noi în această seară. E bine că a venit acest duş rece acum şi ne aduce cu picioarele pe pământ”, a spus Burcă.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.