România U20 – Portugalia U20 2-1! Victorie pentru tricolori în primul meci din istorie al naționalei U20.

0
128

România U20 participă, începând din această toamnă, într-o competiție amicală alături de selecționate puternice ale Europei. Tricolorilor pregătiți de Bogdan Lobonț au câștigat prima partidă, 2-1, cu Portugalia, iar pe 6 septembrie vor întâlni Anglia, în deplasare, la St. George’s Park Stadium.

Portughezii au deschis rapid scorul și deja prin fața ochilor suporterilor începuseră să treacă mai multe episoade când jucătorii noștri au părăsit terenul cu fruntea plecată. Dar, băieții lui Bogdan Lobonț au dat dovadă de mult curaj și de încredere în sine, astfel că, treptat, au preluat controlul jocului. Ștefan Baiaram a restabilit egalitatea înainte de pauză, iar Robert Mustacă a transformat de la punctul cu var în minutul 70, astfel că România U20 câștigă primul său meci!

ROMÂNIA U20 – PORTUGALIA U20 2-1
A marcat: Agostinho (5) / Baiaram (45), Mustacă (69)

ROMÂNIA U20: 23. Borbei – 2. Grosu (22. Duțu, 73), 5. Bîrzu (6. Ilie, 85), 24. Giafer, 4. Buta – 14. Ghindovean (21. Mărginean, 65), 8. Grameni , 10. Pănoiu (Cpt.) (16. Corbu, 65) – 11. Mustacă (20. Cristea, 85), 9. Andronache (19. Rotar, 65), 7. Baiaram (17. Bani, 73)
Selecționer: Bogdan Lobonț
Rezerve: 1. Sava, 12. Hindrich, 3. Sima, 6. Ilie, 16. Corbu, 17. Bani, 18. Szondi, 19. Rotar, 20. Cristea, 21. Mărginean, 22. Duțu

PORTUGALIA U20: 12. Tavares – 14. Esteves (Cpt.), 3. Amaro, 4. Fernandes, 5. Rodrigues – 6. Daniel – 17. Guedes, 18. Carvalho (2. Cruz, 61), 19. Sousa (11. Pereira, 61), 10. Couto – 9. Agostinho
Selecționer: Emílio Peixe
Rezerve: 1. Oliveira, 2. Cruz, 7. Mathys, 8. Quizera, 11. Pereira, 13. Rego, 15. Hélder, 16. Ribeiro, 20. Rodrigues