În dimineaţa zilei de 25 octombrie, în jurul orei 07.30, poliţiştii Poliţiei Oraşului Bechet au fost sesizaţi cu privire la producerea un accident rutier pe D.J. 604 A, între localităţile Mârşani şi Rojişte.
Poliţiştii deplasaţi la faţa locului au constatat că un bărbat de 72 de ani, din com Rojişte, în timp ce conducea un autoturism pe DJ 604 A, în afara localităţii Mârşani, s-ar fi angajat în depăşirea unui atelaj hipo ce circula în faţa sa, condus de un bărbat de 71 de ani, din comuna Rojişte, ar fi acroşat atelajul hipo, moment în care ar fi intrat în coliziune cu autoturism ce circula din sens opus, condus de un bărbat de 51 de ani, din comuna Mârşani.
În urma impactului, un bărbat de 54 de ani, din comuna Mârşani, pasager în cel de-al doilea autoturism a decedat, alte şapte persoane, respectiv conducătorii auto, conducătorul atelajului hipo şi patru pasageri din cele două autoturisme, au necesitat îngrijiri medicale.
La faţa locului au intervenit mai multe echipaje din cadrul ISU Dolj şi SAJ Dolj fiind solicitat şi un elicopter SMURD.
Conducătorul auto de 72 de ani a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ, căruţaşul a avut o alcoolemie de 0,09 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar conducărul auto de 51 de ani nu a putut fi testat.
În cauză, poliţiştii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă, cercetările fiind continuate pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs accidentul.