Universitatea Craiova continua drumul spre prima liga ! Pleaca de la Miercurea Ciuc cu toate punctele si trece pe primul loc …

0
65

Universitatea Craiova a castigat cea mai lunga deplasare din acest play-off al ligii secunde . FK Csikszereda a acumulat un punct în precedentele două jocuri din play-off-ul în care s-a calificat de pe locul 5, la egalitate cu ASU Poli, care a fost pe 6 din cauza rezultatelor directe.

Universitatea Craiova a mers la Miercurea Ciuc cu un moral foarte bun . Victoria de pe Stadionul Ion Oblemenco a fost momentul care il asteptau nu doar suporterii cat si jucatorii..

Meciul a inceput cu o posesie impusa de Universitatea Craiova . In minutul 2 Compagno se înalță în centrul careului și deviază ușor mingea spre colțul lung, însă aceasta trece de puțin pe lângă bară..

In minutul 14 , Baeten trage din afara careului, destul de mult în dreapta porții lui Gyenge..

In minutul 22, Universitatea Craiova deschide scorul prin Andrea Compagno in urma unei actiuni pornite de catre Baeten si Vali Munteanu ..

Gazdele au si 2 ocazii de a inscrie dar la pauza Universitatea Craiova conduce cu 1-0 ..

Cu 6 minute de la reluarea jocului , Ciolacu preia la 15 metri, e ținut din spate de mână de Kelemen iar arbitrul acrodă penalty..

Andrei Ciolacu inscrie din penalty in minutul 52 ..

In minutul 82, gazdele reduc din avantajul echipei Universitatea Craiova .Csuros câștigă duelul aerian cu Huyghebaert și deviază cu capul pe spate, iar Juan Bauza îi ia fața lui Cacheiro și reia cu capul din 6 metri în dreapta lui Enache.

In minutul 85 ,Anghelina șutează cu stângul din 20 de metri, Gyenge se întinde și scoate de sub transversală peste poartă..

Final de meci ! Universitatea Craiova se impune cu 2-1 la Miercurea Ciuc și revine pe locul 1 în play-off, cel puțin până joi, când joacă Rapid. FK Csikszereda rămâne pe ultimul loc, 6, la egalitate cu ASU Poli, dar cu un golaveraj mai slab..

FK CSIKSZEREDA – Universitatea CRAIOVA 1-2
Juan Bauza 82′ / Andrea Compagno 22′, Andrei Ciolacu 52′ – penalty

FK Csikszereda: Gyenge – R. Takacs, Kelemen, Apro, Palmeș (Csonka 90+3′) – Csuros (cpt.), Casiadi (Botorok 13′) – Bauza, Jebari, Schieb (Pinter 81′) – Meszaros (Bara 13′)
Rezerve neutilizate: Albert – Bor, Savin, Bujdoso, Rotar
Antrenor: Valentin Suciu

Universitatea Craiova: M. Enache – R. Negru, Gugu, D. Ispas, Huyghebaert – Val. Munteanu (Cacheiro 81′), Baeten (Anghelina 61′), Dr. Albu (cpt.), Ad. Voicu (Luboya 69′) – Andr. Ciolacu – Compagno (Cl. Bălan 81′)
Rezerve neutilizate: Mogoșanu – Diakite, Gîț, Vl. Pop, Blidar
Antrenor: Eugen Trică

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.